Jak zamontować lampy Wesem LED do traktora?

Dobre oświetlenie w ciągniku rolniczym jest niezmiernie istotne. Dzięki niemu możemy dłużej pracować, nie będąc ograniczonym tylko i wyłącznie okresem, gdy mamy pod dostatkiem światła słonecznego. Natomiast w przypadku jazdy po drogach publicznych, dobre oświetlenie daje nam przede wszystkim większe bezpieczeństwo. Sprawdzamy jak zainstalować w ciągniku dodatkowe światła.

Lampy w technologii LED

Dawniej oświetlenie w ciągnikach rolniczych oparte było głównie na żarówkach halogenowych, podobnie jak miało to miejsce w samochodach. Jednak w ostatnich latach technologia diodowa wchodzi coraz szerzej do motoryzacji. Lampy Wesem LED to jeden z przykładów. Są to produkty, dzięki którym możemy uzyskać znacznie lepsze oświetlenie drogi (światła mijania i drogowe), jak również obszaru roboczego przed, za i wokół ciągnika rolniczego. Ma to ogromne znaczenie wtedy, gdy chcemy pracować dłużej, a ogranicza nas szybko zapadający zmrok. Korzystając ze świateł diodowych, możemy wyjeżdżać do pracy wtedy, gdy sami tego chcemy. Bardzo istotne jest, że w przypadku lamp Wesem LED mamy niski pobór mocy, przy jednoczesnym bardzo mocnym świeceniu. Wynika to z technologii diodowej, której zawdzięczamy generowanie bardzo dużej ilości światła już przy niewielkich mocach elektrycznych. Na stronie https://eszyby.pl/pol_n_INSTALACJA-ELEKTRYCZNA_lampy-WESEM-8753.html zobaczymy przykłady tego typu oświetlenia.

Instalacja dodatkowych lamp

Ogromną zaletą oświetlenia ledowego jest fakt, że możemy je zainstalować nawet w starszym ciągniku. Krajowej produkcji traktory z czasów PRL, które nadal są niezmiernie popularne, nie mają zbyt mocnych alternatorów ani dużego przekroju przewodów elektrycznych. Niektóre wciąż jeszcze wykorzystują zamiast alternatora starodawną prądnicę. Jednak jeżeli mamy lampy Wesem LED, nie musimy się tym przejmować, ponieważ nie wymagają one więcej niż 20-30 watów do świecenia z pełną mocą. Taką rezerwę energii posiada nawet ciągnik z lat 70 i 80, jeżeli tylko ma sprawny układ ładowania. Aby zamontować nowe oświetlenie bezpiecznie, musimy absolutnie skorzystać z zazwyczaj dołączonego do zestawu bezpiecznika. Nigdy nie podłączajmy lamp Wesem LED bezpośrednio do akumulatora lub alternatora, ponieważ w ten sposób możemy doprowadzić nawet do pożaru ciągnika. Przede wszystkim istotne jest, by zasilanie podłączyć już za stacyjką. Dzięki temu nie zdarzy się nam sytuacja, gdy lamp zapomnimy wyłączyć i te rozładują nam akumulator. Lampy Wesem LED powinny być podłączone z użyciem odrębnego włącznika, tak byśmy mogli używać ich dokładnie wtedy, gdy tego potrzebujemy.