Czym zajmują się ortodonci?

Ortodonci diagnozują, zapobiegają i leczą nieprawidłowości zębowe. Problemy te mogą obejmować zęby, które są stłoczone lub zbyt daleko od siebie, zęby, które stykają się nienormalnie lub w ogóle się nie spotykają, zęby wystające i niedopasowane szczęki. 

Zakres prac jest bardzo szeroki, dlatego zdecydowanie warto jest wybrać specjalistów w swojej dziedzinie, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Ortodonci leczą istniejące problemy i mogą identyfikować rozwijające się problemy oraz podejmować na czas działania w celu ich rozwiązania, zanim w pełni się rozwiną. Ortodonci leczą pacjentów w każdym wieku, regularnie leczą dzieci, młodzież i dorosłych. Wszystko jednak zależy od tego jaka pracownia ortodontyczna będzie przez nas wybrana. 

Ortodonci zajmują się zarówno dziećmi jak i dorosłymi

Ortodonci tworzą indywidualny plan leczenia dla każdego pacjenta. Podchodząc indywidualnie do każdego przypadku osiągają zamierzony efekt, który przede wszystkim jest satysfakcjonujący dla pacjenta. Każdy pacjent jest inny, dlatego wybrana pracownia ortodontyczna powinna posiadać odpowiednie umiejętności w tym zakresie. Ortodonci wykorzystują badania osobiste, zdjęcia rentgenowskie 2D lub 3D, zdjęcia i formy zębów, aby stworzyć spersonalizowany plan leczenia dla każdego pacjenta. Często korzystają z pełnej gamy urządzeń do korygowania problemów ortodontycznych. Mogą to być tradycyjne aparaty ortodontyczne, przezroczyste alignery lub aparaty na wewnętrznej stronie zębów. Ortodonta ma wyjątkowe kwalifikacje, aby polecić najbardziej odpowiedni rodzaj zastosowanej metody w celu skorygowania problemu danej osoby.

Jaka jest różnica między ortodontą a dentystą?

Ortodonci i dentyści mają wiele podobieństw – współpracują ze sobą, aby pomóc Ci poprawić ogólny stan zdrowia jamy ustnej – ale w rzeczywistości działają na bardzo różne sposoby.

Dentyści zajmują się szerokim zakresem problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Z kolei ortodoncja to specjalizacja w stomatologii, która koncentruje się na kwestiach takich jak prostowanie zębów i korygowanie nieprawidłowych wzorców zgryzu. Aby pacjenci mogli podejmować świadome decyzje dotyczące leczenia, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z kilku kluczowych różnic między ortodontami a dentystami. Dentysta ogólny jest podobny do lekarza rodzinnego – są to wykwalifikowani lekarze rodzinni, którzy potrafią diagnozować i leczyć problemy oraz powszechne choroby, które wpływają na zęby, jamę ustną i dziąsła.