Pompa wody – co to jest, w jaki sposób działa i jak rozpoznać awarię tego mechanizmu?

Pompa wody, czyli pompa cieczy chłodzącej, należy do najistotniejszych fragmentów tak zwanego układu chłodzenia. Aby uniknąć jej uszkodzenia, warto wiedzieć, w jaki sposób ona funkcjonuje, jakie jest jej umiejscowienie i kiedy nie działa prawidłowo z powodu awarii, by w porę skorzystać z serwisu. Awaria tego mechanizmu bowiem doprowadzić może do samoprzegrzania pompy lub zatarcia jej napędu, a w efekcie do zniszczenia i konieczności wymiany. 

Pompa wody – jaka jest jej podstawowa funkcja? 

Technicznie rzecz biorąc pompa wody to centrum układu chłodzenia. Do tego podzespołu zalicza się również chłodnicę, wentylator chłodnicy wraz z włącznikiem termicznym, zbiornik płynu chłodzącego, termostat, przewody doprowadzające płyn chłodzący i czujniki elektroniczne. Sam układ chłodniczy wykorzystuje płyn chłodniczy, a więc mieszaninę opartą na wodzie demineralizowanej, połączonej z alkoholem, glikolem i środkami antykorozyjnymi. Zasadniczo płyn chłodniczy wybiera się biorąc pod uwagę materiał, z którego jest wykonana chłodnica.

Gdzie się znajduje pompa wody?

Pompa wody montowana jest przy silniku, ponieważ wymaga ona napędzania przez pasek rozrządu, łańcuch rozrządu lub pasek wieloklinowy. Budowa pompy wody jest prosta, czteroelementowa i obejmuje ona: koło napędowe, wirnik z metalu lub tworzywa sztucznego, wał oraz obudowę metalową. Do uszczelniania pompy wody stosuje się najczęściej pierścienie ślizgowe. 

Awaria pompy wody – jak ją rozpoznać? 

 Awaria pompy wody jest bardzo niebezpieczna, ponieważ w jej wyniku przegrzać się może silnik, a nadmiernie rozgrzany olej silnikowy jest w stanie uszkodzić nawet pasek rozrządu. Trzeba więc reagować od razu, kiedy zauważymy na przykład cieknący płyn chłodniczy. Inne symptomy awarii pompy wodnej to także hałas dochodzący spod maski samochodu, zwłaszcza o charakterystycznym, metalicznym dźwięku, podniesiona temperatura płynu chłodzącego (powinien ją sygnalizować czujnik na desce rozdzielczej), w końcu zmniejszony poziom płynu chłodniczego, a zwłaszcza plamy pojawiające się w miejscu parkowania. Każdy z tych objawów awarii pompy wodnej wymaga natychmiastowego udania się do serwisu.

Najpopularniejsze przyczyny awarii pompy wody

Do najbardziej powszechnych przyczyn awarii pompy wody należą między innymi: procesy korozji w układzie chłodzenia, uszkodzenie koła napędowego, zepsucie się pierścienia poślizgowego, skutkujące cieknącym płynem z pompy, nieprawidłowe funkcjonowanie łożysk pompy lub łopatek wirnika. W każdym, z wymienionych przypadków, serwisant zaproponuje odpowiednią naprawę. Ważne jest przy tym, aby na co dzień – stosując płyn chłodniczy – przestrzegać parametrów wskazanych przez producenta chłodnicy, a jeśli używamy płynu uniwersalnego, koniecznie trzeba go wymieniać co dwa lata. Dzięki temu pompa wody nie będzie korodować, co jest najczęstszym powodem konieczności jej wymiany. Jeśli jednak wymiana pompy wody będzie konieczna, zostawmy tę czynność profesjonaliście i nie ryzykujmy uszkodzenia mechanizmu podczas amatorskiej próby samodzielnej wymiany w pompy w domowym garażu.