Jaki narożnik wybrać do salonu?

Urządzanie wnętrz mieszkalnych stanowi ogromne wyzwanie bez względu na metraż do zagospodarowania. Problematyczny bywa szczególnie salon, ponieważ z jednej strony ma pełnić on funkcje reprezentacyjne podczas wizyty gości, z drugiej zaś powinien być on jak najbardziej praktyczny dla domowników. Jakie narożnik do salonu warto wybrać i dlaczego?

W dużych mieszkaniach

Przyjęło się, że w dużych mieszkaniach salon pełni funkcję jedynie pokoju dziennego, natomiast nie jest sypialnią sam w sobie. Taką rolę musi najczęściej przyjąć, gdy w niewielkim metrażu mieszka znaczna liczba osób. Niemniej jednak jeżeli domownicy mają do dyspozycji pokoje sypialne, nie ma potrzeby wybierania narożnika, który może posłużyć nocą jako łóżko. Można zdecydować się więc na narożnik bez funkcji spania, czyli nierozkładany. Tego typu narożnik nie ma również pojemnika na pościel, który spotykany jest w modelach mających nocą przybrać postać łóżek sypialnych. Jest to jednak minus, ponieważ nie można przechowywać w nich żadnych rzeczy, nawet takich nie służących do spania, jak kołdry czy poduszki. 

Mniejsze powierzchnie

Wybierając narożnik do małego mieszkania nie warto decydować się na narożnik bez funkcji spania. Przede wszystkim będzie on niepraktyczny w momencie, gdy domowników odwiedzą goście, których będzie trzeba przenocować. Spanie na tego typu meblu jest bardzo niewygodne, gdyż jak sama nazwa wskazuje nie został on stworzony po to, aby na nim spać. Oczywiście nie zaszkodzi uciąć sobie na narożniku popołudniowej drzemki, jednak przespanie całej nocy na tak wąskiej powierzchni to już nie lada wyzwanie. W sklepach znaleźć można bardzo bogatą ofertę narożników z funkcją spania, które nie tylko nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca, ale również są bardzo praktycznym rozwiązaniem w małych mieszkaniach. Mają one odpowiedniej wielkości pojemnik na pościel lub inne rzeczy, które domownicy chcą przechowywać w środku. Pozwala to zaoszczędzić sporo cennego miejsca, co bardzo doceniają właściciele małych mieszkań.

Gdy nie trzeba wybierać

Zdarza się, że domownicy z jednej strony mają swoje pokoje sypialne, zatem nikt nie musi spać w salonie, z drugiej zaś strony chcieliby posiadać mebel, na którym można położyć gości, gdyby ci zostali na noc. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydaje się narożnik z funkcją spania. Nie zawsze jednak właściciele mieszkań decydują się na takie rozwiązanie. Powodem jest fakt, iż narożnik bez funkcji spania można lepiej dobrać do całości wnętrza, a co więcej tego typu narożniki charakteryzują się smukłością oraz większą elegancją. Ponieważ nie trzeba dostosowywać ich do nocnego rozkładania, ich projekty zawierają wiele ciekawych rozwiązań, na przykład wysuwane fotele lub podpórki przy każdym wyznaczonym siedzeniu. Właściciele mieszkań mogą dzięki temu dobrać narożnik bez funkcji spania do swoich potrzeb, a także preferencji. Pozostaje pytanie, co w takiej sytuacji z miejscem do spania dla gości? Tutaj są dwa rozwiązania: albo zagospodarować dla nich inne pomieszczenie albo rozłożyć na podłodze wygodny materac.