W jakich branżach stosuje się prowadnice liniowe?

Wiele branż używa i zamawia prowadnice liniowe do własnych zastosowań. Ma to na celu przede wszystkim ograniczenie czasu potrzebnego do transportu. Prowadnice liniowe służą do przesuwania maszyny w wybranym kierunku. Prowadnice sprawdzają się w zastosowaniach wymagających dużej precyzji. Tam też stosuje się prowadnice liniowe ze względu na ich wysoką dokładność i precyzję.

Do czego można wykorzystać prowadnice liniowe?

Prowadnice liniowe służą do łatwego transportu ciężkich produktów. W urządzeniach takich jak obrabiarki stosowane są prowadnice liniowe ze względu na ich zdolność do zarządzania wzrostem temperatury i dużymi zmianami prędkości.  Najnowsze osiągnięcia w zakresie prowadnic liniowych dają inżynierom możliwość obniżenia kosztów i poprawę wydajności systemu transportującego. System składający się z prowadnicy liniowej zawiera tradycyjną, profilowaną szynę, niezależnie od tego, czy system wymaga sztywności, czy nie. Nowe technologie poprawiły stare konstrukcje, ale ich nie zastąpiły, pozostawiając inżynierom o wiele więcej możliwości wyboru prowadnic liniowych.

Prowadnice liniowe – kiedyś i dziś

Oryginalne prowadnice liniowe składały się z podpórki z łożyskami, które poruszały się po okrągłej szynie. Początkowo było kilka opcji dla prowadnic liniowych. Procedura obejmowała sprawdzenie wymagań dotyczących obciążenia przewodnika i wybranie rozmiaru, który poradzi sobie z obciążeniem. Wraz ze wzrostem obciążenia i odpowiadającego mu rozmiaru prowadnicy, koszt i całkowita waga systemu znacznie wzrosły.

Koszt systemu prowadnic liniowych

Koszt prowadnic liniowych zależy od rozmiaru i materiału prowadnic liniowych. W przypadku zastosowań o większej nośności zazwyczaj potrzebny jest większy blok liniowy. W tym przypadku im szerszy blok lub dłuższa potrzebna szyna, spowoduje wzrost ceny prowadnicy liniowej. W przypadku bardziej szczegółowych zapytań dotyczących cen prosimy o kontakt z fabryką, która pomoże w ustaleniu ceny. 

Konserwacja prowadnicy liniowej także jest kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę przy dokonywaniu inwestycji. Większość prowadnic liniowych jest wyposażona w mechanizm smarujący w bloku. Jest to ogromna zaleta, ponieważ zasadniczo zmniejsza koszty konserwacji wymaganej przez użytkownika prowadnicy liniowej. Głównym wymaganiem jest po prostu uzupełnienie smaru w razie potrzeby, a blok będzie miał wtedy o wiele dłuższą żywotność. Chociaż smarowanie pomaga zmniejszyć konserwację, prowadnice liniowe nadal muszą być odkurzone i oczyszczone z niechcianych zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować uszkodzenie prowadnicy liniowej.