Czym kierować się przy zakupie drona z kamerą?

Jeszcze kilka lat temu zarezerwowany jedynie dla branży militarnej dron z kamerą, można było obserwować jedynie w filmach. Obecnie na naszym rynku jest dostępnych kilkaset modeli tych latających urządzeń. Przystępne ceny zachęcają do kupna, ale czy opłaca się dokonać zakupu sprzętu z marketu, którego ceny zaczynają się od kilkuset złotych?

O czym należy wiedzieć przed zakupem?

Wbrew pozorom cena nie jest głównym kryterium do rozpatrzenia przez zakupem. Przed dokonaniem wyboru wymarzonego urządzenia, należy sprawdzić stan prawny, który reguluje jego używanie. Od przyszłego roku w życie wejdzie szereg nowych regulacji, najistotniejszą z nich będzie obowiązek rejestracji każdego drona z kamerą. Taki stan prawny będzie dotyczył urządzeń wyposażonych w kamerę, która w myśl prawa jest traktowana jako rejestrator wizerunku. Rejestracja nie jest jedyną nowelizacją. Ustawodawcy planują wprowadzić obowiązkowe szkolenia i certyfikaty dla sterujących dronami. Według informacji publikowanych przez magazyny branżowe, każdy dron z kamerą, który zostanie wyprodukowany po 2022 roku będzie podlegał pod nowe prawo, niezależnie od jego wagi i rozmiaru. Do tej pory specjalnych pozwoleń wymagały jedynie drony, które służyły do profesjonalnych lotów.

Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem przygody z lataniem?

Same zapewnienia producenta o tym, że jego dron z kamerą jest warty uwagi kupującego nie wystarczą. Przy dokonaniu wyboru dobrze kierować się renomą producenta sprzętu i opiniami na specjalistycznych forach. Wybór modelu jest uzależniony od jakości filmów, które mają być kręcone przy jego pomocy. Amatorskie drony z kamerami można kupić za 100 złotych, a profesjonalny sprzęt to koszt rzędu równowartości małego samochodu. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym w jaki sposób sterować dronem, przy pomocy kontrolera czy aplikacji w smartfonie. Sterowanie to indywidualna sprawa i najlepiej przetestować samemu, który sposób jest wygodniejszy. Istotną kwestią jest pojemność baterii, od której jest uzależniony czas filmowania oraz zasięg lotu. Kolejnym ważnym kryterium wyboru jest rozdzielczość. Obecnie standardem są drony z kamerami, które pracują w rozdzielczości 4K. Najlepsza jakość obrazu może okazać się bezwartościowa bez odpowiedniej stabilizacji obrazu, dlatego trzeba zwracać uwagę również na ten parametr. Dobrze zaprojektowany dron jest skonstruowany przy użyciu mocnych materiałów, które ochronią drogie komponenty przy upadku. Dron z kamerą, który ma duży zasięg powinien być wyposażony w moduł GPS, dzięki temu będzie można odnaleźć urządzenie.