Jak poprawnie dobrać marynarkę?

Każdy mężczyzna przynajmniej raz w swoim życiu będzie musiał zmierzyć się z kupnem marynarki. Chociaż wydaje się to proste, to wybór ten części garderoby często okazuje się wyzwaniem. Eleganckie marynarki posiadają dopasowany krój, który powinien być indywidualnie dobrany do każdego mężczyzny. Często ten element garderoby jest uważany za wizytówkę męskiego stylu, warto więc zadbać o jak najlepszy wybór. 

Kilka zasad przy doborze marynarki 

Elegancka marynarka ma za zadanie nie tylko dobrze wyglądać, ale również maskować ewentualne niedoskonałości  sylwetki, poprawiać jej proporcje i podkreślać walory. By tak było, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Pierwszą z nich jest długość marynarki, która powinna sięgać mniej więcej miejsca połączenia pośladków z udami. Jeśli mężczyzna luźno opuszczoną ręką jest w stanie złapać od spodu poły marynarki, zazwyczaj świadczy to o jej odpowiedniej długości. Guzik powinien się znajdować na wysokości talii. Marynarka musi też dobrze leżeć na plecach i barkach. Kupno zbyt ciasnej lub zbyt luźnej to najczęściej popełniany błąd. Jeśli po założeniu widocznie wystaje ona poza linię barków i pojawiają się marszczenia, oznacza to, że jest za duża. Z kolei jeśli po zapięciu klapy marynarki się rozchodzą, z pewnością  jest zbyt ciasna. Warto również pamiętać o poprawnej długości rękawów, najlepiej kończących się przy przegubie nadgarstka. Dzięki temu mankiety koszuli będą wystawać na około 1-2 cm, ładnie się prezentując. Eleganckie marynarki powinny spełniać wszystkie powyższe zasady, jednak czasem potrzebne będą jeszcze dodatkowe przeróbki. 

Z wizytą u krawca, czyli konieczne poprawki 

Każdy mężczyzna charakteryzuje się różnicami w budowie ciała, przez co producenci nie są w stanie stworzyć idealnego kroju. Najczęstszą przeróbką jest skrócenie rękawów i ich wyszczuplenie, co w efekcie podkreśla taliowanie marynarki i uwidacznia mankiety, jednocześnie zapewniając nienaganną prezencję. Bardzo często marynarki kupowane w sklepach posiadają zbyt daleko sięgające poduszki naramienne, przez które tworzą się nieestetyczne fałdy. U krawca z łatwością można je podkroić, a w efekcie uzyskać gładką linię ramion. Takie przeróbki są konieczne, jeśli chcemy posiadać w swojej szafie eleganckie marynarki​, które posłużą nam przez dłuższy czas.