Kamery przemysłowe – co należy wiedzieć przy ich wyborze?

Jednym z ważniejszych elementów w niemal każdym zakładzie pracy oraz miejscach o zwiększonym natężeniu ruchu są kamery. Znajdują się one zarówno w sklepach, bankach, jak i na stacjach benzynowych, gdzie pełnią przede wszystkim funkcje zabezpieczenia przed potencjalnymi kradzieżami. To również spore udogodnienie dla samej ochrony, która może w łatwy sposób kontrolować aktualną sytuację na strzeżonym obszarze. Sam dobór kamery jest również niezwykle ważnym elementem, dlatego przed jego zakupem, warto wiedzieć na co dokładnie zwrócić uwagę.

Monitoring IP oraz AHD

Na początku warto wspomnieć o dwóch podstawowych sposobach korzystania z kamer, czyli IP oraz AHD. Decydując się na korzystanie z metody sieciowej czyli IP należy mieć na uwadze szerokie możliwości takiego rozwiązania. Dysponując nowoczesną technologią nic nie stoi na przeszkodzie, by przy pomocy kabla podłączyć kamery do sieci oraz do zasilania. Ogromną zaletą jest także ich łatwa oraz szybka konfiguracja w sposób zdalny, dzięki czemu monitorowanie nie musi odbywać się koniecznie przy wykorzystaniu komputera stacjonarnego. Ogromnym udogodnieniem jest możliwość obserwowania terenu przy pomocy smartfona lub tabletu, a wszystko to dzięki zastosowaniu dedykowanej aplikacji.

Chcąc w znaczny sposób polepszyć jakość zabezpieczeń, warto zdecydować się na kupno kamery z zastosowaniem technologii AHD. Tego typu model zapewnia lepszej jakości obraz, a transmisja sygnału może odbywać się z odległość nawet 500 metrów. Poprawie uległa tutaj również ilość przedostających się zakłóceń i szumów.

Na co zwrócić jeszcze uwagę?

W zależności od wybranej metody transmisji obrazu trzeba mieć na uwadze kilka istotnych aspektów. Pierwszym z parametrów jest przepustowość, na którą składają się takie elementy jak jakość obrazu i jego kompresja, częstotliwość odświeżania obrazu oraz jakość i prędkość połączenia internetowego. Warto zwracać również uwagę na pamięć masową, na której to zapisywane są nagrania. Jej wielkość zależna jest od tego, ile czasu wstecz chcemy mieć nagrania z monitorowanego terenu.

Bez wątpienia kamery przemysłowe były i w dalszym ciągu będą istotnym elementem wpływającym na zwiększenie kontroli i bezpieczeństwa. Natomiast ostateczny wybór metody monitoringu czy innych aspektów jest już kwestią indywidualną, którą trzeba dokładnie i skrupulatnie przemyśleć.