Wynajem długoterminowy samochodu – dla kogo jest przeznaczony? Jakie auta opłaca się wynająć na dłużej?

Długoterminowy wynajem samochodu to forma dzierżawy pojazdu, dzięki której można korzystać z danego auta przez określony czas; oczywiście za odpowiednią opłatą. Sprawdź, kto może korzystać z wynajmu długoterminowego i jakie auta opłaca się wynająć na dłużej?

Wynajem długoterminowy samochodów – dla kogo?

Długoterminowy wynajem samochodów zazwyczaj nie wymaga wkładu własnego, dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają wystarczająco dużo wolnych środków finansowych. Kto dokładnie może korzystać z takiego wynajmu auta? Wynajem długoterminowy samochodu według totalmoney.pl przeznaczony jest zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych, czyli osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Kiedy warto pomyśleć o takim rozwiązaniu? Wynajem samochodów długoterminowy sprawdzi się m.in. w sytuacji, gdy chcemy mieć wysokiej klasy samochód, a nie możemy kupić go ani na kredyt, ani za gotówkę.

Jakie samochody warto wynająć na dłużej?

Firmy zajmujące się wynajmem długoterminowym aut mają w swojej ofercie różne samochody wielu marek, również tych luksusowych. W Polsce, klienci najczęściej wybierają auta uważane za mniej awaryjne, czyli te niemieckie i japońskie. Jednak od każdej reguły istnieją wyjątki… Ponadto, decydując się na wynajem długoterminowy samochodu, warto zwrócić uwagę nie tylko na markę auta, ale również typ nadwozia. Zazwyczaj największą popularnością cieszą się te klasyczne, czyli hatchbacki, kombi i sedany.

A jakie konkretne marki znajdziemy w ramach oferty na wynajem długoterminowy samochodów? Najczęściej takie jak Skoda, Volvo, Mercedes oraz Toyota. Ponadto dużą popularnością cieszy się wynajem długoterminowy Audi i BMW. Warto pamiętać, że część firm posiada w swojej ofercie także auta dostawcze.

Leasing czy wynajem długoterminowy?

Zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy samochodu pozwala na korzystanie z auta za miesięczną opłatą. Jednak istnieje między nimi kilka istotnych różnic. Jak już wspomnieliśmy na początku, wynajem samochodu długoterminowy (w przeciwieństwie do leasingu) rzadko kiedy wymaga wniesienia wkładu własnego.

Kolejna sprawa to wynajem z wykupem. Klient, który zdecydował się na leasing, będzie mógł wykupić samochód na własność po upływie terminu umowy (zazwyczaj na całkiem atrakcyjnych warunkach). Z kolei osoba, która zdecyduje się na wynajem długoterminowy samochodu, również będzie miała taką możliwość, jednak cena wykupu może okazać się znacznie wyższa. Dlatego wynajem długoterminowy samochodów opłaca się głównie wtedy, gdy klientowi zależy jedynie na swobodnym korzystaniu z pojazdu w okresie trwania umowy i nie zamierza go później kupować.

Ile kosztuje wynajem długoterminowy auta?

Koszty dzierżawy są obliczane przez firmę wynajmującą, jednak warto się wcześniej zorientować, za co będziemy płacić. Najczęściej na cenę wynajmu długoterminowego składa się wysokość opłaty wstępnej, comiesięczne raty, koszty za dodatkowe kilometry oraz rodzaj wynajmowanego auta i czas trwania umowy.