Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę?

Skuteczne oszczędzanie to umiejętność godna pozazdroszczenia. Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę, że niewiele jest osób, które potrafią odłożyć większą sumę ze swojej miesięcznej wypłaty. Na pomoc wychodzą nam rozmaite produkty bankowe, a wśród nich znajdują się oczywiście lokaty oszczędnościowe. Ich liczebność może przyprawić jednak o zawrót głowy, dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze tej najlepszej.

Już na samym początku trzeba otwarcie powiedzieć, że oszczędzanie na lokacie wymaga cierpliwości. Nie zarobimy gigantycznej fortuny po miesiącu trzymania własnego kapitału na specjalnym zamrożonym koncie. Aby faktycznie wzbogacić się przez odkładanie na lokacie, potrzeba czasu i konsekwencji. Przydatna będzie także taka lokata, która spełni wszystkie nasze podstawowe wymagania. Podstawowe, czyli jakie? Oto na co należy zwrócić uwagę przy wyborze lokaty oszczędnościowej.

Oprocentowanie

Podstawą każdej lokaty jest oczywiście jej oprocentowanie. Im wyższe, tym oczywiście większe odsetki zostaną naliczone na nasze konto. Dlatego bardzo ważne jest, aby znaleźć ofertę proponującą klientom jak najwyższy zysk. Uważajmy jednak, by nie paść ofiarą własnej zachłanności. Podejrzane firmy oferujące wyjątkowo wysokie oprocentowanie lokaty powinny być przez nas omijane szerokim łukiem. Dlaczego? Ponieważ istnieje ryzyko nacięcia się na oszustów, wykorzystujących ludzką naiwność. Oprocentowanie lokaty oszczędnościowej może mieć także dwa rodzaje – stałe lub zmienne. To pierwsze przez cały czas utrzymuje jednakową wartość, gwarantując jednakowy i łatwy do przewidzenia zysk. W przypadku oprocentowania zmiennego, wysokość naliczanych odsetek zmienia się w zależności od tego, czy procent naszej lokaty wzrósł, czy zmalał. To oczywiście wprowadza pewien element ryzyka – na oprocentowaniu zmiennym można dodatkowo zyskać, ale jednocześnie zarobić mniej niż w przypadku procentu stałego.

Czas trwania

Innym ważnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę wybierając lokatę, jej czas jej trwania. To bardzo istotne, ponieważ pieniądze przeznaczone na tę inwestycję, zostają zamrożone. Oznacza to tym samym, że skorzystanie z nich w czasie trwania lokaty jest jednoznaczne z przepadnięciem wszystkich dotychczas zebranych odsetek. Jeśli więc nie chcemy zbyt długo pozbawiać się dostępu do oszczędności, lepiej zainteresować się lokatą krótkoterminową.

Kwota minimalna

Niektóre banki oferując lokaty oszczędnościowe, określają także minimalny wkład środków pieniężnych, który pozwala na otwarcie tego specjalnego rachunku. Na to również warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy początkowo przeznaczyć „do rozmnożenia” niewielką sumę pieniędzy. Wysokość kwoty minimalnej zależy od samego banku. Zazwyczaj wynosi ona około 1000 złotych.

Opłaty (np. bankowość online)

Jeszcze jednym ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę wybierając lokatę oszczędnościową, są wszelkie dodatkowe opłaty oraz dostęp do bankowości online. W XXI wieku chyba nie wyobrażamy sobie, aby niemożliwe było sprawdzenie własnego kapitału na przenośnym urządzeniu. Podobnie sprawa ma się z opłatami – w większości przypadków klienci nie są zobowiązani do ponoszenia żadnych dodatkowych opłat w zamian za skorzystanie z tego produktu bankowego.

Czym się wspomóc przy wyborze lokaty?

Aby wybrać najlepszą lokatę oszczędnościową dostępną na rynku, warto wspomóc się profesjonalnymi porównywarkami. Są one dostępne za darmo w sieci i stanowią bardzo cenne źródło pomocy dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z oszczędzaniem. Zestawienie najlepszych lokat oszczędnościowych w bardzo jasny i precyzyjny sposób pokazuje wszystkie atuty i mankamenty poszczególnych ofert. Zdecydowanie warto z niego skorzystać.

Czy korzystacie z lokat bankowych? Warto oszczędzać w ten właśnie sposób? Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając odpowiednią ofertę?