Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

Rozmowa kwalifikacyjna jest ostatnim etapem procesu rekrutacyjnego, który w bezpośredni sposób decyduje, czy dany kandydat obejmie wolne stanowisko w firmie. Z jednej strony upragniony etat jest na wyciągnięcie ręki, z drugiej rozmowa kwalifikacyjna to pełna pułapek i podchwytliwych pytań przeprawa. Co zrobić, by nie zaprzepaścić dogodnej okazji na zdobycie pracy? Oto kilka trików, z których warto skorzystać na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej tylko pozornie są łatwe. Rekruter zadaje je świadomie, by uzyskać od nas pewne informacje, niezbędne do podjęcie późniejszej decyzji o naszym zatrudnieniu. Jednak tzw. job interview to nie tylko wywiad z kandydatem. O tym, że konkretna osoba dostanie pracę w firmie decydują różne detale, które dokładnie uwydatniają się właśnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Przestrzeganie kilku zasad pozwoli Ci dobrze wypaść podczas jednej z najważniejszych rozmów w Twoim życiu. Jakie to zasady?

Po pierwsze: przygotuj się!

Czy naprawdę chcesz dostać pracę w tej firmie? Masz już dość codziennego przeglądania ofert pracy w Internecie? Jeśli tak, to nie idź na rozmowę zupełnie zielony. Przygotowanie do konfrontacji z rekruterem jest absolutną podstawą, której nie przestrzega wiele osób! Przede wszystkim zorientuj się, czym dokładnie zajmuje się Twój potencjalny pracodawca oraz jakie były jego ostatnie dokonania w branży. Zadbaj również o to, aby mieć przy sobie wszystkie odpowiednie dokumenty. Nie bój się zabrać całej teczki papierów, potwierdzających Twoje wykształcenie, doświadczenie i umiejętności.

Po drugie: ubiór

Podobno nie szata zdobi człowieka –to prawda, ale rozmowa kwalifikacyjna wydaje się być wyjątkiem dla tego powiedzenia. Elegancki ubiór również jest podstawą do osiągnięcia sukcesu podczas job interview. Odpowiedni strój na pewno Ci nie zaszkodzi, a może tylko pomóc. Pokaż pracodawcy, że poważnie podchodzisz do sprawy własnego zatrudnienia, a także do nawiązania potencjalnej współpracy między wami.

Po trzecie: odpowiednia strategia

Na rozmowie kwalifikacyjnej z pewnością pojawią się pytania z serii podchwytliwych. Na nie musisz uważać w szczególny sposób. Odpowiadaj dyplomatycznie – zastanów się, co tak naprawdę chce od Ciebie usłyszeć rekruter. Unikaj przy tym wszystkim banału oraz utartych schematów.

Po czwarte: odpowiednia postawa

Na rozmowie kwalifikacyjnej warto być serdecznym i pozytywnie nastawionym do życia. Nie możesz zaprezentować się rekruterowi jako gbur lub osoba bardzo nieprzyjemna w obyciu. Zachowuj się życzliwie i energicznie, a jednocześnie z klasą. Taki kandydat będzie mieć zdecydowanie więcej szans na zdobycie etatu.

Po piąte: kultura

Rozmowa kwalifikacyjna jest sytuacją w pełni oficjalną, więc panują na niej dość surowe reguły zachowywania się. Unikaj potocyzmów, tematów związanych z życiem osobistym, nie bądź ekstrawagancki lub zbyt wyluzowany. Pamiętaj, przez cały czas pracujesz na swój obraz w umyśle osoby prowadzącą wywiad. Zrób wszystko, by jego wyobrażenie o Tobie było jak najlepsze!

Po szóste: nie bądź nachalny

Na rozmowie kwalifikacyjnej nie warto zawsze grać w otwarte karty. Tu znów dobrze mieć pewną strategię zachowania się. Nie pytaj o zarobki na samym wstępie, nie dopytuj się po rozmowie o to, jak wypadłeś. Zachowuj się naturalnie, daj się poznać jako profesjonalista.

A jakie Wy macie doświadczenia z rozmowami kwalifikacyjnymi? Co jeszcze zwiększa szanse kandydata na zatrudnienie?