5 najczęstszych błędów podczas szukania pracy

Poszukiwania pracy nie należą dziś do zadań najłatwiejszych. Nie oznacza to jednak, że znalezienie nowego zajęcia jest zupełnie niemożliwe. Bardzo często sami przekreślamy swoje szanse na zdobycie zatrudnienia różnymi popełnianymi błędami. Które z nich pojawiają się najczęściej? Oto lista 5 grzechów głównych, jakie przydarzają się szukającym pracy.

1. Złe CV i list motywacyjny

O tym, że CV i list motywacyjny to niezwykle ważne dokumenty, które naprawdę potrafią zdziałać cuda mówi się w zasadzie każdego dnia. Mimo to nie brakuje osób, całkowicie ignorujących porady specjalistów i poszukujących pracy z CV sporządzonym na kolanie. Przede wszystkim CV musi być czytelne i skierowane na konkretnego pracodawcę. Postaw się w roli szefa, który szuka nowego pracownika i wyobraź sobie, jakie dokumenty chciałbyś/chciałabyś otrzymać od kandydatów na jego miejscu. Zadbaj o poprawność dokumentów rekrutacyjnych, przekonaj rekrutera do swojej osoby już podczas pierwszego kontaktu z Twoją kandydaturą.

2. Niewłaściwe szukanie

Kolejnym błędem popełnianym przez szukających pracy jest niewłaściwe zakreślenie obszaru poszukiwań. Mówiąc niewłaściwe, ma się na myśli niewystarczające. Pracy musisz szukać dosłownie wszędzie, bo szanse na to, że sama do Ciebie przyjdzie są naprawdę niewielkie. Zacznij od Internetu, a konkretnie od dedykowanych portali, odwiedź Urząd Pracy, porozglądaj się za ogłoszeniami tradycyjnymi (wiszącymi tablicach ogłoszeniowych), przejrzyj zakładki dotyczące kariery i rekrutacji w firmach, które są dla Ciebie interesujące, popytaj znajomych!

3. Brak konkretnego celu

Czyli wysyłanie odpowiedzi na niemal wszystkie oferty pracy. Naprawdę jesteś tak wszechstronny/wszechstronna? Zamiast szukać na oślep, określ swoje preferencje zawodowe i najważniejsze umiejętności. Dzięki temu zaczniesz wybierać te ogłoszenia, które leżą w obrębie Twoich kompetencji, a dzięki temu lepiej przygotujesz chociażby dokumenty rekrutacyjne. To zaowocuje również podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której nie będziesz musiał/musiała najeść się wstydu.

4. Plama na rozmowie kwalifikacyjnej

A skoro już o rozmowie kwalifikacyjnej mowa – najwięcej błędów podczas szukania pracy popełniamy właśnie na niej. Zaczyna się od spóźnień, które są prawdziwą zmorą wśród kandydatów na różne stanowiska. Nie masz prawa spóźnić się na rozmowę z rekruterem, ponieważ tym samym stawiasz na sobie kreskę w kwestii podjęcia pracy w danej firmie. Oprócz tego problematyczny bywa strój kandydatów. Tu warto pamiętać, że tzw. job interview jest sytuacją całkowicie oficjalną i należy przyjść na nią w eleganckim, choć skromnym ubiorze. Błędów na rozmowie kwalifikacyjnej można popełnić oczywiście dużo więcej – zbytnia pewność siebie, nieodpowiedni styl wypowiedzi, krytykowanie poprzednich pracodawców – to chyba najczęściej pojawiające się grzechy, których zdecydowanie warto unikać.

5. Brak pewności siebie

W poprzednim akapicie zostało wspomniane, że nie warto być zbyt pewnym siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie oznacza to jednak, że całkowicie należy zrezygnować z poczucia własnej wartości. Skoro wiemy na co nas stać i jak poszczególne umiejętności wykorzystać w pracy – pochwalmy się tym! Pewność siebie jest istotna nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale także przy samym szukaniu odpowiednich ofert. Nie zaniżaj swoich kompetencji (ale także nie koloryzuj w CV!) – być może uda Ci się łatwiej znaleźć jakąś pracę, ale kosztem własnej ambicji!

Oczywiście to nie wszystkie błędy, jakie zdarzają się osobom poszukującym nowej pracy. Uniknięcie jednak wyżej wymienionych grzeszków zdecydowanie zwiększa szanse na zdobycie upragnionego etatu.