Jaki wózek widłowy wybrać?

Wózki widłowe wykorzystywane są do transportowania ciężkich przedmiotów i magazynowania. Głównie są używane w przemyśle wytwórczym i w logistyce. Są to wózki z przeciwwagą, zasilane akumulatorem lub silnikiem. Wózki widłowe z gwarancją to bardzo dobra opcja na inwestycję. Co więcej, dziś można z powodzeniem wybrać używane wózki, które także tego rodzaju ochroną kupującego są objęte.

Wybór odpowiedniego wózka widłowego jest ważny dla Twojej firmy, ponieważ wpływa na koszty operacyjne, produktywność i zarządzanie zapasami. Dostępna jest szeroka gama wózków widłowych, a każdy model jest przeznaczony do wykonywania określonych zadań.

Wybór wózka widłowego

Wybierając wózek widłowy, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim udźwig, wysokość podnoszenia, rodzaj silnika, skład opon i ergonomię operatora. Na rynku możemy spotkać się z kilkoma typami silników, które można dobrać w zależności od własnych potrzeb. Mamy silniki elektryczne, silniki spalinowe działające na benzynę,  olej napędowy, LPG, jak i silniki hybrydowe. Specyfika swoim miejscu pracy jest decydującym czynnikiem przy wyborze sprzętu. Wybierając używane wózki widłowe z gwarancją warto określić także warunki pracy. Praca wewnątrz lub na zewnątrz, ograniczenia co do wysokości, dostępność elementów do transportu to kwestie, które należy rozważyć przed zakupem wózka widłowego. 

W jakich sytuacjach warto używać wózka widłowego z silnikiem diesla? Wózki widłowe z silnikiem wysokoprężnym mają wyższe koszty eksploatacji i powinny być preferowane do użytku na zewnątrz. Zalety są jednak bardzo znaczące. Wózki widłowe wysokoprężne mają większą nośność niż elektryczne wózki widłowe. Wadami takich rozwiązań może być emisja – nie nadaje się do pracy w pomieszczeniach. Cena zakupu urządzenia pracującego na silniki diesla jest wyższa niż benzynowego odpowiednika, jednakże w ślad za tym idzie także zwiększenie efektywności pracy.

Wózek widłowy z wysięgnikiem czy przeciwwagą?

Wózek widłowy z przeciwwagą jest bardzo popularnym rodzajem urządzenia. Ten typ wózka widłowego jest preferowany do bardzo ciężkich ładunków. Masa z tyłu maszyny równoważy obciążenie przedniego widelca. Takie rozwiązanie stosowane jest głównie w pomieszczeniach i na prostych powierzchniach. Ten typ wózka widłowego jest wyposażony w regulowane nogi podporowe. Wózek widłowy z wysięgnikiem czy przeciwwagą najczęściej stosowany jest w magazynach. Dostępne są również w wersji trójkołowej, przydatnej w ciasnych przestrzeniach i bardziej mobilne.

Wózki wysokiego składowania oferują maksymalny udźwig i niesamowitą zwrotność iz tych powodów najlepiej nadają się do odzyskiwania towarów przechowywanych wysoko w magazynach, firmach logistycznych lub centrach dystrybucyjnych. Wózki wysokiego składowania są przeznaczone do pracy w wąskich korytarzach. Maszt stabilizuje wózek widłowy, przytrzymując kabinę i kierowcę z jednej strony, a widły i wózek widłowy z drugiej.

Jeśli zastanawiasz się czy wybrać używane wózki widłowe z gwarancją to jak najbardziej warto jest zastanowić się nad wieloma dostępnymi na rynku modelami. Wózki używane sprawdzają się tak samo dobrze jak wózki nowe, które są oczywiście droższe.