Narzędzia

Jaki wózek widłowy wybrać?

Wózki widłowe wykorzystywane są do transportowania ciężkich przedmiotów i magazynowania. Głównie są używane w przemyśle wytwórczym i w logistyce. Są to wózki z przeciwwagą, zasilane akumulatorem lub silnikiem. Wózki widłowe z gwarancją to bardzo dobra opcja na inwestycję. Co więcej, dziś można z powodzeniem wybrać używane wózki, które także tego rodzaju ochroną kupującego są objęte.

Wybór odpowiedniego wózka widłowego jest ważny dla Twojej firmy, ponieważ wpływa na koszty operacyjne, produktywność i zarządzanie zapasami. Dostępna jest szeroka gama wózków widłowych, a każdy model jest przeznaczony do wykonywania określonych zadań.

Wybór wózka widłowego

Wybierając wózek widłowy, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim udźwig, wysokość podnoszenia, rodzaj silnika, skład opon i ergonomię operatora. Na rynku możemy spotkać się z kilkoma typami silników, które można dobrać w zależności od własnych potrzeb. Mamy silniki elektryczne, silniki spalinowe działające na benzynę,  olej napędowy, LPG, jak i silniki hybrydowe. Specyfika swoim miejscu pracy jest decydującym czynnikiem przy wyborze sprzętu. Wybierając używane wózki widłowe z gwarancją warto określić także warunki pracy. Praca wewnątrz lub na zewnątrz, ograniczenia co do wysokości, dostępność elementów do transportu to kwestie, które należy rozważyć przed zakupem wózka widłowego. 

W jakich sytuacjach warto używać wózka widłowego z silnikiem diesla? Wózki widłowe z silnikiem wysokoprężnym mają wyższe koszty eksploatacji i powinny być preferowane do użytku na zewnątrz. Zalety są jednak bardzo znaczące. Wózki widłowe wysokoprężne mają większą nośność niż elektryczne wózki widłowe. Wadami takich rozwiązań może być emisja – nie nadaje się do pracy w pomieszczeniach. Cena zakupu urządzenia pracującego na silniki diesla jest wyższa niż benzynowego odpowiednika, jednakże w ślad za tym idzie także zwiększenie efektywności pracy.

Wózek widłowy z wysięgnikiem czy przeciwwagą?

Wózek widłowy z przeciwwagą jest bardzo popularnym rodzajem urządzenia. Ten typ wózka widłowego jest preferowany do bardzo ciężkich ładunków. Masa z tyłu maszyny równoważy obciążenie przedniego widelca. Takie rozwiązanie stosowane jest głównie w pomieszczeniach i na prostych powierzchniach. Ten typ wózka widłowego jest wyposażony w regulowane nogi podporowe. Wózek widłowy z wysięgnikiem czy przeciwwagą najczęściej stosowany jest w magazynach. Dostępne są również w wersji trójkołowej, przydatnej w ciasnych przestrzeniach i bardziej mobilne.

Wózki wysokiego składowania oferują maksymalny udźwig i niesamowitą zwrotność iz tych powodów najlepiej nadają się do odzyskiwania towarów przechowywanych wysoko w magazynach, firmach logistycznych lub centrach dystrybucyjnych. Wózki wysokiego składowania są przeznaczone do pracy w wąskich korytarzach. Maszt stabilizuje wózek widłowy, przytrzymując kabinę i kierowcę z jednej strony, a widły i wózek widłowy z drugiej.

Jeśli zastanawiasz się czy wybrać używane wózki widłowe z gwarancją to jak najbardziej warto jest zastanowić się nad wieloma dostępnymi na rynku modelami. Wózki używane sprawdzają się tak samo dobrze jak wózki nowe, które są oczywiście droższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *