Użytek pieniężny

Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, że pieniądze szczęścia nie dają. Wiele osób zgadza się z tym twierdzeniem, które ma na celu zaznaczyć, że posiadanie wielu środków na koncie nie znaczy nic w sytuacji, gdy nie ma się przy sobie osoby, która będzie wspomagać w ciężkich chwilach i że rzeczy materialne nie zapewnią nam dobrego samopoczucia psychicznego. Z drugiej strony jednak to właśnie dzięki posiadaniu dużej ilości pieniędzy stać na uszczęśliwianie siebie, realizowanie swoich pasji i ambicji, a także uszczęśliwianie bliskich nam osób – od rodziny po znajomych. Trzeba jednak pamiętać, że aby być prawdziwie zadowolonym, nie należy tylko pieniądze mieć, ale umiejętnie z nich korzystać, a także wiedzieć, w jaki sposób zainwestować, aby móc pomnażać swój majątek i stawić czoło ekonomicznej recesji.

Na co przeznaczyć pieniądze?

Jak wiadomo w wielu krajach mamy do czynienia z różnymi walutami i kursami, a przede wszystkim odmiennymi cennikami. Toteż, przed emigracją dokładnie sprawdzamy zazwyczaj z ciekawości, ile kosztują poszczególne produkty – od wyżywienia, poprzez ubrania, zabawki, sprzęt elektroniczny, urządzenia codziennego użytku, poprzez dojazdy i noclegi. Wyjazd na wschód zazwyczaj wiąże się z niższymi wydatkami, choć Polaków przyciągają jednak te kraje, w których jest drożej – dotyczy to Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Irlandii czy krajów skandynawskich. Z drugiej strony jednak mimo wyższych cen znacznie wyższe są też zarobki, a to oznacza, że będąc dostatecznie oszczędnym, można sporo pieniędzy przywieźć do kraju z powrotem. Istotny jest również w tym wypadku wybór właściwego banku – wiele osób zakłada konta w kantorze walutowym pozwalającym prowadzić rachunki w kilku walutach – od złotówek poprzez euro, dolary aż po wybrane przez siebie w zależności od kraju, w którym przebywamy.

Co można zrobić z pieniędzmi?

Osoby przebywające za granicą szczególną uwagę zwracają na przelew walutowy. Dzięki takiemu wynalazkowi można zlecić bez dodatkowym opłat przesłanie pieniędzy z jednego konta w jednej walucie na drugie w innej. Opcja SEPA sprawia, że bank nie naliczy prowizji, co często było do tej pory czynione i sprawiało, że przelew walutowy kończył się utratą dodatkowych pieniędzy. SEPA dotyczy zarówno krajów Unii Europejskich, jak i tych znajdujących się poza – czyli Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Andora, San Marino, Watykan, Liechtenstein i Monako. Przelew walutowy to idealny sposób na najtańsze zrealizowanie przelewu między bankami w różnych krajach.