Czy potrzebny mi kalendarz w dobie Internetu?

Dostęp do kalendarza mamy już praktycznie nieograniczony w każdej, dowolnej chwili o dowolnej porze dnia. Wystarczy wyciągnąć z kieszeni smartfona, spojrzeć na tablet, ekran komputera, sprawdzić w Internecie i wiemy wszystko na temat interesującego nas okresu. Tak jak powoli, szczególnie wśród młodszych osób, w zapomnienie odchodzi pisanie czegokolwiek ręcznie zamiast na klawiaturze komputera, tak wiele osób stawia znak zapytania przy sensie istnienia kalendarzy w fizycznej formie – książkowych, czy ściennych. Czy aby na pewno?

Okazuje się, że popularność kalendarzy w fizycznej formie nie zmalała zbytnio z powodu otaczających nas technologii i wszechobecnego, łatwego dostępu do Internetu. Wystarczy wyjść w okresie przedświątecznym na zakupy do supermarketu, aby zobaczyć, że kalendarze w różnorodnych formach, formatach i kolorach są praktycznie wszędzie. Jeśli nie byłoby na nie zapotrzebowania, to przecież nikt by ich nie oferował, nieprawdaż?

Korzyści posiadania kalendarza

Na myśl narzuca się proste, oczywiste pytanie: dlaczego? Dlaczego pomimo tylu możliwości technologicznych wciąż korzystamy z kalendarzy papierowych? Przyczyn takiego stanu wydaje się być kilka. Po pierwsze i według wielu najważniejsze, chodzi przede wszystkim o wygodę kalendarzy papierowych. Sprawa wygląda podobnie, jak w przypadku zegarków, też mamy je wszędzie, a nie zmieniło to tego, że nosimy je również na nadgarstkach oraz wieszamy na ścianach. Taka forma jest dla wielu ludzi po prostu wygodniejsza. Łatwiej zapisać ważne informacje w kalendarzu książkowym i mieć je przypisane do konkretnego dnia, niż szukać ich w notatkach w telefonie. Łatwiej zapisywać kontakty firmowe w kalendarzu, oddzielając je od prywatnych, które mamy w smartfonie niż odnaleźć się w zaśmieconej niepotrzebnymi setkami kontaktów książce kontaktowej naszego telefonu. Dla wielu przedsiębiorców, czy pracowników biurowych kalendarz książkowy to centrum planowania wszystkich swoich zajęć i niezbędnik, bez którego nie ruszą się z firmy. Dla wielu mam kalendarz trójdzielny w kuchni to niezbędnik planowania rodzinnych wypadów i wspólnych chwil w weekend lub na wakacjach.

Minusy kalendarzy elektronicznych

Wszelkie kalendarze w formie elektronicznej, w skrzynkach pocztowych, telefonach itp. niosą ze sobą, wbrew pozorom, wiele ograniczeń. Jest to chociażby ograniczenie naszej prywatności. Wielu z nas świadomie nie korzysta z kalendarza na telefonach, aby nie wprowadzać do urządzenia zbyt wielu prywatnych danych. Im więcej można znaleźć o nas w tym jednym miejscu, tym łatwiejsze zadanie będzie miał złodziej, który odnajdzie nasz zgubiony telefon. Im więcej danych wprowadzamy, tym bardziej atakują nas również spersonalizowane formy reklam i sieci handlowe, wiedzące o nas z każdym naszym zachowaniem coraz więcej. Nie można też zapomnieć o tym, że nadal duża część ludzi aktywnych zawodowo przez większą część swojego życia nie miała dostępu do komputera oraz Internetu. Powoduje to oczywiście ich ograniczone możliwości w korzystaniu z takich urządzeń, gdyż wiele takich osób nigdy do automatyzującego się świata w pełni się nie przekonała.

Nie pozostaje nic innego, jak zastanowić się nad kupnem kalendarza również dla siebie. Dostępnych jest tak wiele różnorodnych form kalendarzy papierowych, że z pewnością któryś z nich okaże się przydatny na co dzień również dla Ciebie.