Usługi transportowe i ile można w tej branży zarobić

Programy telewizyjne i filmy, które przedstawiają kierowców tirów jako twardzieli, mocno wpłynęły na rozwój tej branży. Pojawił się okres, w którym było więcej kierowców, niż etatów, więc wszystkie firmy szukały specjalistów, którzy poradzą sobie z naprawdę ciężkimi zadaniami i zagwarantują najwyższą jakość.

Odpowiedzmy sobie, czy warto jest podejmować tak dużą odpowiedzialność, jak ładunek tira i czy usługi transportowe to branża, w której można zarobić na godny byt, ponieważ to, czy jest ona dobrym wyborem dla każdego, powinno być jasne.

Auto dostawcze kontra osobówka – usługi transportowe mają wiele imion

Dostarczać można niemal wszystko, wystarczy jedynie dysponować odpowiednią załogą, która poradzi sobie z każdym zadaniem i wyposażeniem, które pozwoli obsłużyć zarówno skomplikowane i trudne zadania (np. przewóz wyciętych drzew lub elementy stalowe dźwigów), jak i proste zlecenia, które nie wymagają szczególnych umiejętności (np. dostawa pizzy). W każdym wypadku chodzi o jedno – zarobek. Usługi transportowe składają się z wielu czynników i ich ceny zależne są niemal od wszystkiego.

Zacznijmy od stopnia trudności, ponieważ dostawa pizzy będzie kosztować firmę niewiele, więc można nawet oferować ją w gratisie lub pobierać symboliczną opłatę. Dostawa elementów konstrukcji będzie o wiele trudniejsza, auto dostawcze spali więcej paliwa, trzeba opłacić kierowcę dysponującego umiejętnościami i uprawnieniami oraz pracownika logistyki. Nie można też zapomnieć o eksploatacji drogich części i skomplikowanym załadunku, więc każdy musi dostać w pewien sposób swoją dolę – widać różnicę dość jasno? Mamy nadzieję, że tak.

Kierowca z uprawnieniami może liczyć na kilka tysięcy złotych miesięcznie, jednak musi on pogodzić się z tym, że większość czasu będzie spędzać za kółkiem poza domem, z dala od bliskich, odpoczywają w kabinie auta lub hotelach, odżywiając się w knajpach i barach. Nie są to proste warunki dla kogoś, kto chce zapewnić byt i bezpieczeństwo swoim bliskim, ponieważ w trosce o nich, musi stale być daleko. Pracownicy logistyki również nie mogą narzekać na niskie pensje, jednak tutaj wymaga się od nich ogromnej precyzji. Jedna zamknięta droga na planowanej trasie, będzie oznaczać ogromne koszty dla firmy, a główną osobą, która zostanie obwiniona, to ta, która planowała trasę. Muszą oni skupić się również na jak najkrótszym dojeździe, więc to pokazuje prawdziwe oblicze takiej działalności, jak usługi transportowe, które są niezwykle wymagające od wszystkich pracowników firmy – niezależnie od działu, w którym wykonują swoje zadania.