Co brać pod uwagę przy planowaniu magazynu?

Prawidłowo zaplanowany magazyn znacząco usprawnia realizację procesów magazynowych, a tym samym powoduje, że cały proces logistyczny jest wtedy jeszcze bardziej efektywny. Na co zwraca się szczególną uwagę podczas planowania magazynów?

Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń magazynowa jest związana z wieloma korzyściami. Pozwala na łatwiejsze składowanie i wyszukanie odpowiednich towarów, skraca czas trwania prac, a także zmniejsza koszty związane z prowadzeniem magazynu. Gdy magazyn nie będzie właściwe zaplanowany, może to zatem przełożyć się na wyższe koszty związane z jego prowadzeniem, a tym samym może zaważyć nawet na przyszłości firmy.

Prawidłowo zaplanowany magazyn – czyli jaki?

Przestrzeń magazynową można próbować zaplanować samodzielnie. W tym celu należy przygotować odpowiedni projekt obejmujący każdy element przestrzeni, który będzie brał pod uwagę także szereg dodatkowych czynników.

Na wydajność magazynu wpływają zasadniczo trzy główne elementy, a mianowicie są to:

  • sposób składowania towarów oraz ich przemieszczania
  • sposób kompletowania produktów i dróg ich kompletacji
  • zarządzanie zamówieniami

Oczywiście, pod uwagę trzeba wziąć także szereg innych czynników, które wpływają na planowanie magazynów, w tym między innymi powierzchnię magazynu, rodzaj składowanych towarów, to, czy wymagają one komisjonowania, czyli rozbicia na mniejsze jednostki. Przy planowaniu magazynu kluczowe jest zatem dopasowanie odpowiedniego systemu regałów oraz innych elementów wyposażenia przestrzeni, w tym takich jak wózki widłowe oraz inne urządzenia do przemieszczania towarów. Również odpowiednio zaplanowany magazyn powinien współpracować z oprogramowaniem przeznaczonym do zarządzania magazynami.

Warto powierzyć planowanie magazynu ekspertom

Dla osoby, która nie posiada żadnego doświadczenia w tej właśnie dziedzinie, planowanie magazynów może być dużym wyzwaniem. Ryzyko związane z samodzielnym zaprojektowaniem przestrzeni jest wtedy bardzo duże. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy. Jedną z możliwości jest: planowanie magazynów – ssi-schaefer.com/pl-pl. Jest to gwarancją co do tego, że przestrzeń będzie odpowiednio dopasowana.