Pięć zasad skutecznego inwestowania

Wiele osób rozpoczynających dopiero swoja przygodę z inwestowaniem nie wie, jak prawidłowo się do tego zabrać. Wiele zależy od tego, w co zamierzamy zainwestować pieniądze, istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które sprawdzą się doskonale niezależnie od wybranej inwestycji.

Korzystaj z tego co masz

Najważniejszą kwestią jest to, by zawsze inwestować jedynie własne pieniądze. Nie pożyczajmy, nie namawiajmy nikogo do wspólnego inwestowania. Działania rynkowe wiążą się ze sporym ryzykiem, w wyniku których możemy wiele stracić. Choć utrata własnego budżetu będzie nieprzyjemnym doświadczeniem, to starta cudzych może wiązać się z mnóstwem problemów. To samo tyczy się zaciągania kredytów i pożyczek pod inwestycje.

Spokój jest najważniejszy

Wielu początkujących inwestorów zaczyna panikować, gdy akcje firmy w którą zainwestowali na giełdzie nagle zaczynają spadać. Najczęściej starają się je szybko sprzedać, licząc na minimalną stratę. W przypadku giełdy lepiej kierować się rzetelną analizą niż emocjami. Nie każdy spadek oznacza od razu utratę środków. Niekiedy lepiej przeczekać gorszy moment, by ostatecznie zarobić. Ogromnym błędem jest też sprzedawanie akcji w maksymalnym spadku i kupowanie, bo bardzo wysokich cenach. Aby inwestycje przynosiły jakiekolwiek korzyści, kolejność powinna być odwrotna.

Inwestuj ostrożnie

Zainwestowanie wszystkich pieniędzy w jeden sposób może okazać się bardzo nietrafionym pomysłem. Lepiej rozbić budżet na mniejsze części. Przykładowo część możemy zainwestować w fundusze inwestycyjne, część przeznaczyć na akcje giełdowe, a pozostałą kwotę odłożyć.

Podstawowa wiedza

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek inwestycje warto mieć na ich temat choć podstawową wiedzę. Możemy poczytać branżowe pisma, książki czy poszukać porad ekspertów w Sieci. Każdy sposób jest dobry, ważne by później wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Jeśli jednak nie mamy czasu na przyswajanie nowych wiadomości warto skorzystać z najlepszych funduszy inwestycyjnych od Viennalife. Tam nasze pieniądze trafią do doświadczonych inwestorów, którzy będą nimi zarządzać.

 Czas to pieniądz

To dotyczy także inwestycji. Wyznaczmy sobie ramy czasowe inwestowania i mocno się ich trzymajmy. W tym przypadku wiele zależy od tego, czy planujemy inwestować długo czy krótkoterminowo.