Co warto wiedzieć o zarządzaniu flotą samochodową?

Wiele firm nie wyobraża sobie funkcjonowania bez posiadania floty samochodowej. Jest to nieodłączny element, szczególnie wśród firm, które świadczą usługi lub dostarczają produkty do klientów na terenie całego kraju, a także poza nim. Nie lada wyzwaniem jest utrzymanie pojazdów w dobrej kondycji oraz zarządzanie nimi w sposób wydajny i ekonomiczny. Co warto wiedzieć o zarządzaniu flotą? Sprawdzamy w poniższym wpisie.

Jak zapobiegać kosztom naprawy?

Naprawy samochodów, które znajdują się w naszej flocie, najlepiej wykonywać podczas regularnych przeglądów. Odkładanie czy zwlekanie z naprawą drobnych usterek może wiązać się z powstaniem większej awarii, a wtedy już nie tylko stracimy czas na naprawę, ale także koszty będą wyższe. Dlatego warto przyjąć zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” i z góry założyć, że kontrole organizujemy kilka razy w roku, w zależności od takich czynników, jak: konkretny okres czasu lub ilości przejechanych kilometrów.

Jeśli zdecydujemy się na regularność w sprawdzeniu i szybkość w reagowaniu na drobne usterki, to możemy liczyć się z tym, że nasza flota będzie funkcjonować bez dłuższego wyłączenia konkretnego pojazdu z pracy. Jeśli dysponujemy pojazdami tego samego modelu bądź marki to rutynowe kontrole pozwolą zabiec usterkom, które pojawiły się w jednym pojeździe, a za chwilę mogę pojawić się w kolejnym. Dodatkowo, możemy na bieżąco monitorować stopień zużycia samochodów.

Jak być widocznym na drodze?

Jeśli dysponujemy flotą i mamy przedsiębiorstwo, które sprzedaje swoje produkty lub usługi na terenie całego kraju to warto pomyśleć o oklejeniu floty. Ten zabieg spowoduje, że przedstawiciele handlowi jeżdżący samochodami będą bardziej widoczni na polskich drogach, a firma zyska większą rozpoznawalność. Oklejanie flot ma na celu nie tylko dotarcie do szerszego grona odbiorców, ale także to dobry zabieg marketingowy. Bowiem jeżdżący samochód, oklejony konkretną nazwą firmy czy hasłem to reklama, która może przynieść nowych klientów.

Warunki panujące na drodze mają znaczenie

Ten punkt jest ważny i warto o nim pamiętać. Dużo zależy od tego, gdzie twoje flota z reguły przebywa, bowiem warunki atmosferyczne czy terenowe będą miały ogromne znaczenie na stan pojazdów. Najczęstszym problemem są nieprawidłowo dobrane opony do panujących warunków. W efekcie, jeśli opony będą się szybciej zużywać to częściej będzie trzeba je wymieniać na nowe, a jeśli co gorsze, będą łapały gumę, to czas dostawy towarów wydłuży się, przez co klienci nie będą zadowoleni z jakości usług.

System monitorujący

Każda flota powinna być zaopatrzona w system monitorujący, który dostarczy wielu praktycznych informacji. Technologia GPS daje możliwość bieżącego sprawdzania, gdzie w danym momencie znajduje się samochód należący do floty. Z finansowego punktu widzenia, dzięki takiemu zastosowaniu, jesteśmy w stanie sprawdzić jakie są koszty spalania paliwa oraz jaki jest czas dostarczenia produktów czy usług w konkretne miejsce. System GPS pozwoli także uchronić firmę przed stratami spowodowanymi działaniami nieuczciwych pracowników.

Części zamienne

Utrzymanie floty pojazdów wiąże się z inwestowaniem sporej sumy w części zamienne. Jeśli zdecydujesz się na hurtowe zamawianie części to na pewno możesz liczyć na obniżenie tych kosztów. Metoda ta sprawdzi się, gdy dysponujesz pojazdami tej samej marki czy modelu i zamówione części będą pasować do wszystkich pojazdów. W przypadku napraw samochodów nie opłaca się posiadanie własnych punktów serwisowych (chyba, że dysponujesz naprawdę dużą flotą). Warto rozejrzeć się za lokalnymi specjalistami, z którymi można dogadać się na konkurencyjne ceny i kompleksową usługę.